Uwaga na oszustów w Internecie

Opublikowano: 18-02-2022

Wróć do spisu artykułów


Coraz popularniejsze stają się oszustwa za pomocą serwisów internetowych z ogłoszeniami sprzedaży. Ich ofiarami może zostać każdy, jednak istnieje kilka sposobów, żeby ochronić nasze dane i oszczędności. Warto się z nimi zapoznać, zanim zapłacimy za wyjątkowo atrakcyjną ofertę.
 

Oszuści internetowi zazwyczaj korzystają z popularnych internetowych serwisów z ogłoszeniami, grupami na portalach społecznościowych czy serwisach aukcyjnych. Nie podejrzewający niczego klient przesyła pieniądze, jednak wtedy kontakt ze sprzedającym znika - okazuje się, że nie zobaczymy ani przekazanych pieniędzy, ani zakupionego sprzętu. Jak się ustrzec przed oszustami, jakie sztuczki stosują?

Oszuści doskonale wiedzą, że przy większych zakupach każdy jest ostrożniejszy. Dlatego potrafią to wykorzystać, usypiając naszą czujność.

Częstym zabiegiem przy serwisach z ogłoszeniami jest propozycja wysłania dla potencjalnego kupca, linku do znanego serwisu aukcyjnego. Oszust wysyła linki do fałszywych stron, które służą do zdobycia naszych danych i pieniędzy. Ich nazwa przypomina popularny i zaufany portal aukcyjny, ale wystarczy się przyjrzeć dokładnie adresowi i wyglądowi strony, by dostrzec, że nie jest prawdziwa.

Nasze podejrzenie powinny też budzić markowe i luksusowe przedmioty w zaskakująco niskich cenach. Warto zwrócić uwagę na staż konta sprzedającego. Jeśli jest to nowe, kilkudniowe konto, na którym są zamieszczone same wyjątkowo atrakcyjne oferty, powinniśmy zachować czujność.

Kiedy dostajemy numer konta bankowego, na który mamy zrobić przelew, nie zwalnia to nas z zachowania czujności. Warto sprawdzić w Internecie czy podane konto bankowe nie zostało wcześniej wykorzystane do oszustwa. Ofiary takich oszustw często opisują swoje przypadki, żeby przestrzec innych użytkowników.

PAMIĘTAJ! KUPUJĄC ZA POMOCĄ INTERNETOWEGO OGŁOSZENIA:

  • sprawdź, czy podany przez sprzedającego link do aukcji jest prawdziwy - czy podany jest poprawnie cały adres do danej strony internetowej,
  • korzystaj z opcji płacenia „za pobraniem” lub z odbioru osobistego
  • Oszuści czasem twierdzą, że wystawią przedmiot na portalu, ale proszą o przelew poza obsługiwaną przez portal płatnością internetową. Jeśli podają numer konta do wpłaty poza serwisem aukcyjnym - nie ryzykuj!
  • zwróć uwagę na staż i komentarze na koncie sprzedającego,
  • unikaj kupowania od użytkownika, który twierdzi, że konto na portalu należy do kogoś innego -  znajomych czy rodziny
  • uważaj na wyjątkowo atrakcyjne oferty i super okazje – do takiego ogłoszenia podejdź ze szczególną ostrożnością!
  • korzystaj ze sklepów internetowych i portali, które gwarantują zwrot pieniędzy w przypadku oszustwa
Czym jest phishing?

Phishing to rodzaj oszustwa, polegający na podszywaniu się pod różne w tym istniejące strony, osoby, firmy w celu wyłudzenia Twoich danych – np.loginu i hasła, numeru karty płatniczej, numeru CVV karty, numeru dowodu osobistego, numeru PESEL i różnych informacji o Twoim życiu. Wszystkie te informacje mogą przydać się w oszustwach, służyć do kradzieży Twoich pieniędzy, tożsamości i oszukiwaniu innych w Twoim imieniu. 

Oszuści mogą podszywać się np. pod strony Targowiska , bankowości internetowej czy operatorów płatności.

W momencie, w którym podasz swoje dane na fałszywej stronie nieświadomie udostępniasz je oszustom – dzięki czemu mogą dostać się do Twojego konta i użyć go do złych celów – np. rozsyłać z niego spam, dziwne wiadomości, wykraść więcej informacji, ukraść pieniądze.

Wiadomości i strony, które tworzą oszuści często są bardzo podobne do oryginału, oszuści coraz lepiej udają prawdziwe strony i treści. 

Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na adres strony internetowej, z której korzystasz jak i na nadawcę otrzymanej wiadomości mailowej.Postaw mi kawę na buycoffee.to
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję